Sběratelské obory

Sběratelství je koníček, který v prvé řadě vyžaduje vášeň a v další pak odhodlanost, vytrvalost, peníze a trpělivost. Někteří lidé jsou nenapravitelnými sběrateli. Mají dvě věci a už zakládají sbírku. Sbírat se dá kdeco, ale existují hlavní sběratelské obory, kterým se věnuje spousta lidí, někteří z nich na vysoké úrovni. Jejich sbírky pak čítají stovky až tisíce pozoruhodných a vzácných exponátů téměř nevyčíslitelné hodnoty.

FILATELIE
Filatelista je člověk, který propadl vášni pro poštovní známky. Na světě existují mnoho let staré známky a známky, které se zachovaly pouze v několika kusech. To jsou hlavní objekty filatelistů.
historické kamery
FILUMENIE
Filumenie je sbírání zápalkových nálepek, které najdeme na větších stranách krabiček od zápalek. První nálepka vznikla roku 1829 a od konce 19. století se začali objevovat první filumenisté. Lidé, kteří sbírají celé krabičky od zápalek, se nazývají kumyxafisté.

FILOKARTIE
Filokartie znamená sbírání pohlednic. Vzácné sbírky jsou ty, které obsahují pohlednice velmi staré nebo ze vzdálených krajů.

NUMISMATIKA A NOTAFILIE
Numismatika je historická věda zabývající se mincemi; člověku, který mince sbírá, se říká numismatik. Ten prahne především po mincích starých, cizokrajných a opět hlavně vzácných, tedy těch, kterých bylo vyraženo málo.
Notafilie se zaměřuje na zkoumání a shromažďování papírových platidel (bankovek).
staré mince minulého století
FILOGRAFIE
Filografie označuje sbírání autogramů. Takže pokud vaše dospívající dcera obchází koncerty a sbírá do deníčku autogramy svých idolů, dá se o ní říci, že je filografka.

MILITARIE
Pojem militarie zahrnuje sbírání různých předmětů související s válkou a vojenskou tematikou. Může jít o zbraně, oblečení, ocenění, …

SBÍRÁNÍ ODZNAKŮ
Odznaky se staly oblíbeným sběratelským artiklem poslední čtvrtiny minulého století. Tento obor je velmi rozšířený, protože existuje spoustu kategorií, do kterých odznaky spadají. Sběratelé odznaků systematicky rozšiřují své sbírky.

Dalšími oblíbenými sběratelskými předměty jsou pivní suvenýry, turistické suvenýry, kuřácké potřeby, obaly od čokolád, žvýkačkové obaly, kapesní kalendáře, atd. Sbírat se dá prostě všechno. A pokud vás to baví, proč ne.

Posted in Nezařazené