Kvalitní a vhodná obuv je u dětí velmi důležitá

Botičky ze zásady pořizujeme až v době, kdy dítě skutečně samostatně chodí. Měly by být prostorné a pohodlné, současně lehké s vhodnou oporou kotníku.
Pediatři a ortopedi se shodují na tom, že nejdravější chůze je naboso. Ne vždy k tomu však máme podmínky, a proto je obouvání v určitých situacích nutné. Oproti tomu v domácích podmínkách není potřeba dítě nazouvat do papučí, ale nechat jeho nožkám volnost a přirozený pohyb pro vývoj potřebných svalů.
Průzkumy ukázaly, že velké procento českých dětí školního věku má špatně vyvinutou nohu. Opět se zde potvrzuje tedy známý fakt a to, že lepší je problémům předcházet, než je následně řešit.
staré botičky
Jaké jsou tedy zásady pro zdravé obouvání našich dětí?
·         Není vhodné nohu dopředu uměle tvarovat – řada bot obsahuje klenbu, která by měla bránit vzniku ploché nohy. Odborníci se však tomuto brání s odůvodněním, že klenba v botě je zbytečná, pasivně tvaruje nohu dítěte a tomu se pak vytvoří klenba nepřirozeně, což může vézt naopak k závažnějším problémům, přirozenou chůzí a posilováním chodidla se klenba sama vytvoří v takové míře, jak to noha potřebuje.
dětské nohy
·         Šikmý sklon podrážky a úzká špička – další nevhodné prvky, které se ve velké míře na dětské obuvi objevují, i když se bota často tváří, že máš špičku pro prsty dostatečně širokou, opak bývá pravdou, nevýhodou je, že do uzavřené boty na prsty nevidíme, a tak se spokojíme s pouhou vírou, že to musí být v pořádku. Důraz je kladen také na dostatečný nadměrek u dětských bot, kdy těsná obuv dítěti nepřirozeně deformuje prsty, nehleděna to, jak chůze v malých botách bolí. Náklon podrážky, kdy je pata výše, než špička nohy, také není vhodná, dítě pak nepřirozeně zatěžuje pouze přední část chodidla.

·         Boty z druhé ruky – i když jsou často velmi drahé, není příliš doporučováno pořizovat dětem boty takzvaně z druhé ruky. Je to tím, že každá nová bota se tvaruje dle nohy dítěte a přizpůsobí se tak jeho chůzi. Druhé dítě už pak bude odkázáno na tvar boty svého předchozího uživatele, který však může být pro něj nevyhovující.
dětská obuv sportovní
Špatně zvolená obuv může vést k problémům s klouby, páteří a bolestmi, které se nemusí projevit v dětském věku, ale až v dospělosti, velmi těžko se pak napravují a hledají příčiny vzniku těchto zdravotních problémů.

Posted in Nezařazené