Zatímco kojenci spí okolo osmnácti hodin denně, batolata by měla spát okolo čtrnácti hodin denně. Děti do školního věku by měly spát ideálně deset hodin nebo i více. Až okolo patnáctého roku by se děti měly ustálit na osmi hodinách spánku.
Jaké jsou největší lži, kterým o spánku věříme? Podívali jsme se na to strategicky a k těm největším hloupostem, kterým lidé stále ještě věří.
Mnoho žen věří, že s věkem potřebujeme spánku stále méně
To je jeden z nejčastějších mýtů. Zatímco jsme si vědomu, že děti potřebují mnohem více spánku než dospělí, pak si myslíme, že třeba ve čtyřiceti nám stačí šest hodin spánku, a až budeme v důchodu, spánek pro nás vlastně vůbec nebude důležitý nebo podstatný, jelikož zcela jednoduše už nemusíme pracovat, takže nemusíme ani spát. To je samozřejmě naprostý nesmysl. Ideálně bychom od patnáctého roku až do naší smrti měli spát osm hodin denně, ovšem minimum je šest hodin denně. Pokud spíte méně než šest hodin denně, vaše tělo vám to dá opravdu tvrdě najevo.
Pokud budeme spát ve dne, v noci budeme mít potíže usnout
Nesmysl. Pokud máte náročný den a potřebujete se po obědě nebo odpoledne natáhnout, případně is dát kdykoliv během dne šlofíka, udělejte to. Váš spánkový režim, v tom smyslu, že byste už v noci neusnuli nebo že byste se nějak ošidili o ten kvalitní spánek, neovlivní a už vůbec ne negativně.
– Podle vědeckých studií je odpolední šlofík, který trvá okolo třiceti minut, velice zdravý! Podporuje funkci mozku, pomůže nám se soustředit, nabere síly a je potom jednodušší se učit nebo se soustředit na práci. Navíc vám dobije energii a vy se cítíte odpočatější a schopnější fungovat.
Ženy si myslí, že před spánkem se necvičí
Mnoho lidí se bojí, že pokud budou před spaním cvičit, rozproudí se jim metabolismus a oni neusnou. Samozřejmě je to opět mýtus, naopak, cvičení vám uvolní svaly a usínání bude jednodušší.