Jsou fotovoltaické elektrárny výhodné?


Jedním z největších problémů pro lidi v naší zemi jsou v současné době prudce rostoucí ceny, zejména paliv a elektřiny. A je jen pochopitelné, že se pokouší najít způsob, jak alespoň částečně ušetřit. A jedním ze způsobů je vyrábět si vlastní elektřinu doma. To však není tak jednoduché. Jistě, máme dieselové generátory, avšak s již zmíněnou vysokou cenou paliv se jejich provoz stává čím dál nákladnějším. Coby způsob, jak ušetřit nějaké peníze, se tedy příliš nevyplatí.

Mnohem více diskutovanou možností jsou domácí fotovoltaické elektrárny Sunus.cz. Ty mají tu výhodu, že k jejich provozu není potřeba žádné palivo – po montáži nám elektřinu vyrábí sami. Jistě, je potřeba se o panely starat a pravidelně je zbavovat prachu a nečistot, avšak to je podstatně méně nákladné než kupování drahého paliva či odběr z veřejné sítě.

fotovoltaické panely na střeše

Zdálo by se tedy, že se jedná o ideální řešení. Přesto není jejich nárůst takový, jak by se vzhledem k současné situaci dalo očekávat. Mnoho lidí stále dává přednost odběru z běžných sítí od velkých poskytovatelů. Proč?

Tím hlavním důvodem je fakt, že solární panely v našich podmínkách zkrátka nedovedou vyrobit dostatek proudu na to, aby pokryly spotřebu celé domácnosti, zvláště v zimě. Jistě, mohou ji doplnit, avšak ani když si jimi pokryjeme celou střechu nebudeme mít dostatek proudu.

pohled zblízka na solární panel

Zde můžeme namítnout, že je můžeme využívat pouze přes léto, tedy v době, kdy Slunce svítí nejdéle a s největší intenzitou. Zde však narážíme na další potíž: spolehlivost. Výkon a výroba proudu jsou zde totiž závislé na venkovních podmínkách, především na počasí. A pokud bude například celý týden zataženo, pak se proudu moc nevyrobí.

I proto není vhodná jako jediný zdroj energie, tedy alespoň pokud nemáme skutečně velký pozemek, který jsme ochotni tomu obětovat. Můžeme ji použít jako doplňkový zdroj, avšak jeho efektivita bude příliš nízká, než aby vytvořil nějaký znatelnější rozdíl.

Zdá se tedy, že nám stále nezbývá nic jiného než se svěřit velkým poskytovatelům. Alespoň dokud nepřijdeme na jinou, lepší možnost.

Posted in <a href="https://www.usiscr.cz/zbozi/" rel="category tag">Zboží</a>