Kam zmizela Vaše trafika na rohu?

Není to zase tak dlouho, kdy jste téměř na každém rohu našli novinový stánek. Zvykli jste si zde každý den ráno při cestě do práce koupit noviny, cigarety a svůj oblíbený časopis. Navíc jste se těšili na hezký úsměv svojí prodavačky, která Vás už dobře znala, schovávala Vám Vaše čtení do desek a Vy jste si je každý den bez problémů koupili.

Bylo to pohodlné a hladce to fungovalo. Když jste šli odpoledne na procházku se svým pejskem, mohli jste se vždy stavět, zakoupit nějakou drobnost a chvíli si popovídat.

Není šance se uživit
Ovšem jednoho dne Vaše trafika prostě zmizela. Majitel ji nechal odstranit. A v tom horším případě Váš kulatý stánek na rohu nebo i větší kamenný zůstal sice na svém místě, ale chátrá a zůstává zavřený. Dnes se totiž už jeho provoz nevyplatí.

Prodej cigaret, novin a časopisů se přesunul do obchodních řetězců a lidé si je tam zakoupí společně s ostatním nákupem. Provoz novinových stánků přináší stále menší a menší zisk. Marže z prodeje cigaret je velmi malá, klesají tržby a trafika nemá šanci si na sebe vydělat.

Noviny, časopisy, tabák, cukrovinky
Takový nápis se skvěl na většině novinových stánků. Nebo jen prostý název „Trafika“. Pro většinu místních lidí to nebyl obchůdek pouze s tímto zbožím. I v těch, které stále zůstaly, najdeme spoustu doplňkového zboží, většinou takového, které si stálí zákazníci přejí. A tak není žádnou výjimkou, že se v trafice prodává drogistické a papírenské zboží, káva, limonády i alkohol, hračky, bižuterie či různé upomínkové předměty.

Sázení on-line
Mnoho novinových stánků využívá on-line terminály od společnosti Sazka. Zákazníci si vsadí svoji oblíbenou Sportku, Šťastných deset či kurzové sázky. Využíváno je také nabíjení kreditů mobilních telefonů, prodej vstupenek nebo placení faktur. V budoucnu má však sázení přejít na internet a z terminálů se mají stát bankomaty a zásilkovny.

4.2/5 - (6 votes)
Posted in <a href="https://www.usiscr.cz/zbozi/" rel="category tag">Zboží</a>