Topení v podlaze řešte s odborníkem – instalatérem topenářem


Že se instalatéři pohotovost zabývají výměnou radiátorů ústředního topení, je známá věc. Měli byste ale také vědět, že tentýž odborník vám doma nainstaluje i podlahové vytápění. Jaký je vlastně mezi tím rozdíl a má vůbec smysl o topení v podlaze uvažovat?

radiátor ústředního topení

Mercedes versus Trabant – ti z vás, co pamatují socialismus, si jistě dovedou vybavit rozdíl mezi vozidlem značky Trabant a Mercedes. Přitom šlo o oba výrobce z Německa. Obě vozidla byla sice pojízdná a relativně spolehlivá, ale projet se v Trabantu a Mercedesu bylo, co se týče jízdního pohodlí, značně rozdílné. S topením v podlaze je to obdobné, topí jako radiátory, ale tepelný komfort je výrazně lepší. Spočívá zejména v rovnoměrně rozloženém teplu z celé podlahové plochy, které odtud stoupá vzhůru tak, že udržuje stálou teplotu ve všech vrstvách obytného prostoru. Jinými slovy máte teplo jak od nohou, tak i u hlavy.

ventil topení

Ranní vstávání – probouzet se s budíkem je sama o sobě stresující událost. A vy ji ještě podpoříte bosonohou chůzí po studené podlaze. Chodit naboso v přírodě ano, ale tam jste již zahřátí a dostatečně bdělí, zatímco probouzet bychom se měli pomalu a postupně a teplo na bosá chodidla k tomu výrazně přispívá. Na chodidlech se nachází miliony citlivých nervových vláken, je to hmatový orgán, který by měl zprostředkovat spíše rozkoš, než utrpení.

Nebudete přetápět – u topení s radiátory stoupá teplý vzduch vzhůru převážně kolmo – přímo z radiátoru, tím pádem se nejprve vyhřeje z úzkého tepelného koridoru strop, a odtud se pak teplo šíří do spodní části obytného prostoru. Většinou se ale nestačí prohřát i podlaha, proto zatímco u hlavy je přetopeno, od nohou je vám stále chladno. Máte pak tendenci topit na vyšší teplotu, a to se vám u podlahového topení nemůže stát. Ve finále tedy s podlahovým vytápěním ještě ušetříte na topných nákladech.

Posted in Nezařazené