Pro koho notebook kupujeme?
Důležitou otázkou při výběru vhodného stroje je samozřejmě, komu jej pořizujeme. Dítě na základní škole má logicky jiné potřeby než vysokoškolák.
Předpokládá se, že dítě školou povinné bude pracovat z 99% doma, a tak se není třeba přílišně omezovat velikostí, hmotností ani výdrží na baterii. 15,6 palce, tedy nejběžnější úhlopříčka, představuje zlatý střed mezi komfortem při práci a přenositelností v případě potřeby. Výhodou těchto modelů je obvykle velmi dobrý poměr cena/výkon.
V případě středoškoláka a vysokoškoláka bude velmi pravděpodobná potřeba nosit notebook přímo do vyučování. V tomto ohledu je vhodné volit modely s úhlopříčkou pod 15,6 palce. Často se setkáte s označením tenkých lehkých modelů jako „ultrabooky“, ale z dnešního pohledu jde již o přežitek z dob minulých a spíše marketingové označení. Jinými slovy, nemusí se jednat o „ultrabook“, aby byl kompaktní.
V obou případech platí, že nehledě na úhlopříčku by si měl dát kupující pozor na rozlišení displaye, tzn. nevolit modely s rozlišením nižším než 1920×1080 a ujistit se, že disponuje SSD diskem (nejjednodušším vodítkem je, že kapacita disku bude nižší než 1TB, např. 128GB nebo 256GB).
V minulosti platilo, že čím menší šasi, tím vyšší cena při nižším výkonu, ovšem dnes výkonnostně srovnatelné stroje, ať jsou kompaktní či nikoliv, pořídíte víceméně za stejný finanční obnos.
Kolik investovat?
Z pohledu výše investice je samozřejmě důležité se nejprve zamyslet, jak bude žák nebo student notebook využívat, a jak moc mu reálně pomůže nějaký výrazně dražší model. Tak jako je tomu u většiny zboží, silně se nedoporučuje vyhledávat podle nejnižší ceny, ale v optimálním případě investovat kolem 15 tisíc korun, což ve většině případů bude představovat zlatý střed bez zásadních kompromisů. Modely s cenovkou vyšší už obvykle z pohledu uživatele, který na něm vykonává standardní kancelářskou práci, nepřidávají výraznou praktickou hodnotu.